Zanimljivosti i savjeti
- Divlji zec rađa svoje bebe na otvorenom, u travi. Bebe već imaju zubiće, dlaku i vide.
- Bebe u prirodi znaju i s dva mjeseca starosti dobivati mlijeko od majke zečice.
- Hranite bebe u svom krilu dok su mlade (u kućnoj odjeći jer ćete se zaprljati), a kasnije bez da ih dirate: na podu u većem prostoru, u kojem borave do odlaska na prilagođavanje. Što su veći teže ćete ih hraniti, jer su vrlo nemirni i po završetku hranjenja (prije nego stignete napuniti špricu) često u sekundi počnu trčkarati. Zečevi su živahni i kako ne bi iskočili kada ih se primi u ruke, dobro je napraviti "prsten" s kažiprstom i palcem oko njihovog vrata, tako da se jagodice samo dodiruju, a ima bar 1 cm prostora od zekonje do prstiju. Dok su najmanji, tj. imaju tek nekoliko dana, to jako olakšava hranjenje.
- Neke bebe zečevi toliko silovito grizu šprice da njihov vršak mogu odvaliti, stoga budite oprezni! Takvog zeca kada bude nešto stariji možete priviknuti da jede mlijeko iz zdjelice. Inače je dobro da zeko cucla što dulje.
- Zec star samo 1 dan sposoban je frktati, napadati prednjim šapama i prilično jako ugristi vašu ruku. Neobično ali istinito. Ali nemojte se bojati. Takvog zeca zamotajte u kuhinjsku krpu za vrijeme hranjenja.
- Grebanje šapicama po vratima i namještaju, te grickanje kablova i štokova, svojstveno im je kao i kunićima. Moguće je da od zeca nećete moći na miru spavati.
- Zeca nikada nemojte hvatati ili držati za uši! Dok su manji, možete im cijelo tijelo obuhvatiti rukama i podići ih. Kad su veći, možete ih uhvatiti za kožu na leđima (odmah iza vrata - pritom obuhvatite što više kože). Zečiće teže od 300 grama ne dižite više od 20 cm iznad tla.
- Nemojte ih dulje držati u transporteru - za razliku od kunića, divlji zečevi u prirodi NE žive u tunelima pod zemljom i potreban im je velik i pregledan prostor. Ne vozite ih automobilima ako nije neophodno.
- Ne dajte zecu da skače po žicama od kaveza - ako mu zapne nogica može ju lako slomiti.
- Obavezno osigurajte balkone i prozore - zec visoko skače (bilo je slučajeva da je zec star mjesec dana skočio preko balkona ili prozora).
- Zec skače vrlo iznenada i ne možete procijeniti koji će biti njegov sljedeći pokret, kao što to možete kod kunića.
- Ako nađete nešto stariju bebu (staru više tjedana), beba će biti toliko uplašena da bi se mogla ozlijediti divljajući u prostoru u kojem je zatvorena. Budite oprezni.
- Približavanjem težini od 800 grama beba postaje pažljivija i sve više divlja - a takva kod nalaznika treba i ostati. Ukoliko se nalaze zajedno, zec koji je mlađi od onog koji počinje divljati, prije vremena poprima takav način ponašanja - kopira ponašanje starijeg zeca.
- Beba divljeg zeca može i smije jesti zemlju, kao i vlastitu kakicu.
- Bebe divljeg zeca prvih dana gotovo da nemaju kuglice i ne piške. Tada još nije potrebno za njima čistiti.
- Divlji zec može biti uredan i sam naučiti koristiti wc ili obavljati nuždu samo u svojoj gajbici. No ako to ne želi, nemojte ga prisiljavati. Ionako će za par tjedana otići u prirodu.
Što ako beba zeca ne želi zamjensko mačje mlijeko?
Ako ljudsko dijete ne želi jesti jabuku nego mu je draža čokolada, to ne znači da ćete mu dati čokoladu. Tako ni zečiću ne treba udovoljiti ako mu se više sviđa kozje ili kravlje mlijeko, koje je za njega loše. Beba ne zna što je za nju najbolje – zato ima vas da joj pomognete. Morate naučiti zečića da prihvati novi okus zamjenskog mačjeg mlijeka. Ne brinite se ako ne jede unutar 24 sata od trenutka pronalaska, ali u roku od 36 sati MORA početi jesti.
Ako ste bebu do sada hranili kravljim mlijekom, najlakši način je da u početku miješate npr. kravlje sa zamjenskim mačjim mlijekom, sve dok zeko potpuno ne prijeđe na mačje mlijeko – što će trajati dulje od početnih 24 sata privikavanja. Način je jednostavan i ukoliko ste snalažljivi i strpljivi, 100% ćete uspjeti prebaciti ga na zamj. mačje mlijeko. A to zečiću spašava život! Ovaj postupak miješanja mlijeka treba provoditi samo ako beba zeca ne želi mačje, nego kravlje mlijeko na koje se priviknula.
Ako beba zeca ne želi jesti nikakvo mlijeko (npr. ako je dulje vrijeme pila mlijeko majke zečice), na vama je da ju prisilite da ga jede – i to mačje, a ne mješavinu mačjeg i kravljeg mlijeka. To ćete učiniti tako da zeca zamotate u ručnik ili krpu, pridržavajući njome prednje šapice stisnute uz tijelo. Vršak šprice gurnite s jedne strane usta i lagano ju pomičite dodirujući zecu nepce, jezik i unutrašnju stranu obraza uz kapanje mlijeka. Beba zec će kroz koji dan (najčešće unutar 36 sati) prihvatiti novi okus.
Na sljedećoj video snimci prikazano je prisilno hranjenje bebe zeca:
Video vam se učitava presporo? Posjetite nas na |
Video zapisi o prehrani bebe divljeg zeca
Napomena: SVI VIDEO ZAPISI na ovoj stranici iznose 97 MB! Oprez ako nemate flat rate! Molimo, pričekajte da se filmovi učitaju.
Gustoća smjese mlijeka: |
|